Smutna komedia o samotnośći The Apartament

Kiedyś potrafili robić filmy, a zwłaszcza komedie.

Apartament to komedia z 1960 roku z Jackiem Lemmonem i Shirley McLane. Główny bohater Calvin Clifford Baxter jest solidnym pracownikiem firmy zatrudniającej ogromne rzesze ludzi, gdzie trudno o awans lub podwyżkę. Calvin na pozór prowadzi normalne życie. Jednak podejrzenia co do jego osoby zaczynają tworzyć się w momencie, gdy po firmie krąży niewielki kluczyk przekazywany z rąk do rąk. Jest bardzo cenny, bo nawet jego przełożeni Baxtera usilnie starają się go dostać. Jak się później okazuje kluczyk ten jest własnością owego bohatera.

A dokładniej mówiąc jest to kluczyk do jego mieszkania. Normalna komedia omyłek  rozkręciła, by ten temat w różne strony.  Jendakże reżyser Billy Wilder (odpowiedzialny za Podwójne Ubezpieczenie prawdopodobnie naj czarniejszy kryminał swego czasu i Bulwar zachodzącego słońca, wspaniały thriller) stworzył coś jeszcze. Komedię o samotności, Jack Lemmon przechodził w tym filmie samego siebie, zarazem będąc prawie slapstikowy (sceny początkowe to pokazują), po niesamowicie dojrzałe i skomplikowane sceny ostatnie (gdzie dochodzi do rozwiązania kryzysu). Piękna Shirley odeszła od zwykłego romantyzmu swych ostatnich ról, do tego filmu.

Ile komedii pozwala głw. bohaterce na próbę samobójczą? Film jest jednym z tych, które potrafiłyby nam złamać serce jedną dodatkową sceną i prawie się to dzieje. Scenariusz wypełniony jest świetnymi dialogami :”Kocham Cię. Zamknij się i rozdawaj”.  Jednakże podstawą scenariusza nie jest to, ale rozważanie nad istotą samotności, związkami i cierpliwością, niewiele filmów łapie się z tym za bary  .

Bardzo dobry film, wręcz poprawiający humor, niewiele takich

8+/10

Reklamy

One Response to Smutna komedia o samotnośći The Apartament

  1. Pingback: Noir część II. “Podwójne ubezpieczenie” świat kątów, cieni i dysharmonii. « niegramatyczny atak słowem przeprowadzony na ynternet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: