Nike i ogólny rambling

I nagrodę NIKE dostaje w tym roku

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki!

Kto ?

Dokładnie.

Autor dziewięciu tomów poezji oraz zbioru krótkich próz drukowanych cyklicznie w czasopiśmie „Kresy„. Laureat m.in Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1994), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Jest także pierwszym w historii Nagrody Literackiej Gdynia jej podwójnym laureatem. Obie nagrody przyznano mu w kategorii poezja, najpierw w 2006 roku za tomik Dzieje rodzin polskich[1], a w 2009 za zbiór Piosenka o zależnościach i uzależnieniach[2]. Tomik Piosenka o zależnościach i uzależnieniach został także w 2009 roku nagrodzony nagrodą literacką Nike. Wielokrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Skupieni wokół pisma Ha!art młodzi krytycy poświęcili Tkaczyszynowi-Dyckiemu książkę Jesień już Panie a ja nie mam domu. Eugeniusz Tkaczyszyn Dycki i krytycy. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jego poezja, łącząca tradycję (m.in. metafizycznej poezji baroku) ze współczesną dykcją doczekała się wielu recenzji i opracowań. Poeta łączy w swej poezji nie tylko fascynację konceptualizmem, marinizmem, ale także nadaje swym wierszom muzyczność i nacechowanie filozoficzne. Wśród czytelników fascynujących się tą poezją znalazł się także Czesław Miłosz, który osobiście nagrodził poetę.

(z Wiki)

No spojrzę jak znajdę jakieś jego wiersze, ale póki co, to ciekawy wybór.

się zobaczy.

 

Co do opowiadania.

Jak zwykle nijak zadowolony nie jestem, ale póki co lepiej nie potrafię, ale się staram :).

Nowy obrazek „Tomaszowy” pojawił się wczoraj w drodze do Rycerskiej, ale póki co z trzy rózne koncepcje powstały do tego „obrazu”.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: