Urban Fantasy

Co takiego interesującego jest w „Mieście”?

Urban fantasy: to jeden z subgatunków naszego ulubionego, jakże bogatego gatunku literackiego. Mianem urban fantasy określamy utwory utrzymane w poetyce pikarejsko-wielkomiejskich ballad, krzyżujące i godzące atmosfery kryminałów Chandlera z tymi rodem z West Side Story i z tymi z Pulp Fiction, tymi z ballad Leonarda Cohena i Stinga z tymi z tekstów i muzyki Marka Knopflera, Kurta Cobaina i Sida Viciousa. Utwory, w których magia wśród kwadrofonicznego łomotu rock and rolla i ryku Harleyów wkracza do betonowo-asfaltowo-neonowej dżungli naszych miast. Magia wkracza. Wraz z nią wkraczają mieszkańcy magicznych krain. Najczęściej po to, by cholernie narozrabiać.

(Andrzej Sapkowski , Wstęp do powieści Emmy Bull Wojna o dąb)

Tyle teoria, ale w praktyce? Wg mojej definicji „bardzo dobra” (wiadomo jest to różnie interpretowane) powieść tego gatunku powinna mieć bohatera „Miasto”. W sensie, że nie jest to tylko tło do powieści

Dokładnie i subtelnie przedstawił to Neil Gaiman w „Nigdziebądź”, ta historia mogła się wydarzyć tyko w Londynie.

To „starcie techniki i magii” (jak mówi nam ten artykuł) to bardzo częsta opcja w tych historiach, ALE nie jest wg mnie ( w moim urojonym świecie, gdzie mam jakieś pojęcie o czym piszę) wymagana.

Ogólnie magia (zwłaszcza w szeroko pojętym Urban fantasy) powinna być cholernie subtelna. Niezauważalna.

Znaczy fajnie by było jakby się dało.  Co ciekawe bardzo na moją wizję tego gatunku wpłynęła muzyka, dokładniej PEzet i Grammatik. Ci którzy to czytają  zapewne przewracają oczyma, ale!

To nie rap, tylko poezja, więc cicho.

jeden z przykładów, ale jest więcej.

Co ciekawe jest to naprawdę fajny gatunek fantastyki, tylko…no dosyć trudnawy.  To mieszanie gatunków, nie każdemu wychodzi na zdrowie, ale jeśli wychodzi to cacy.

Tyle.

Jedno opowiadanko powraca mi do głowy, jedno z tych, które nerwowo schowałem do archiwum. Spojrzę na nie, a nuż coś w nim jest( wątpliwe).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: